Quantcast


Last updated: December 23. 2013 4:59PM - 1029 Views
Staff Report



Christina Hawks of Surry Central took two individual first places during the meet.
Christina Hawks of Surry Central took two individual first places during the meet.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

PILOT MOUNTAIN — The last swim meet of the conference season prior to the tournament in mid-January was held Thursday at Armfield Civic Center for Forbush, Surry Central and North Surry.


Forbush’s boys team came out on top with a score of 105 over North’s 98 and Surry Central’s 64. Forbush had first place finishes in nine of 11 races.


On the girls side, Surry Central remains the only undefeated girls team in the conference going into the tournament, following a first place finish in 10 of 11 races leading to a 148.5 score over Forbush’s 67.5 and North’s 66.


The conference tournament will be Jan. 17-18 at Armfield Civic Center.


Results from the meet are as follows.


Boys

200 medley relay


1st, Forbush A


2nd, North Surry A


3rd, North Surry B


4th, Surry Central A


5th, Forbush B


200 freestyle


1st, Austin Doub (Forbush)


2nd, Fulk (F)


3rd, Cameron Shore (North Surry)


4th, Jeremy Dixon (Surry Central)


5th, Gray Sadler (NS)


6th, Emanuel Secudino (SC)


200 individual medley


1st, Trivette (F)


2nd, Ryan Singleton (NS)


3rd, Zack McCormick (SC)


4th, Jared Hembree (SC)


50 freestyle


1st, McCollum (F)


2nd, Caleb Cockerham (NS)


3rd, Williams (F)


4th, Samuel Holder (NS)


5th, Andrew Hegler (SC)


6th, Austin Peele (SC)


100 butterfly


1st, Zack McCormick (SC)


100 freestyle


1st, McCollum (F)


2nd, Williams (F)


3rd, Caleb Cockerham (NS)


4th, Andrew Hegler (SC)


5th, Bryan Martin (NS)


6th, Austin Peele (SC)


500 freestyle


1st, Austin Doub (F)


2nd, Ryan Singleton (NS)


3rd, Jeremy Dixon (SC)


4th, Wesley Wood (SC)


200 free relay


1st, Forbush A


2nd, NSHS A


3rd, Forbush B


4th, NSHS B


5th, SCHS A


100 backstroke


1st, Fulk (F)


2nd, Jared Hembree (SC)


3rd, Jordan Bowman (NS)


4th, Storm York (NS)


100 breaststroke


1st, Beamguard (F)


2nd, Bryan Martin (NS)


3rd, Samuel Holder (NS)


4th, Wesley Wood (SC)


5th, Wall (F)


400 free relay


1st, SCHS A


2nd, NSHS B


3rd, NSHS A


Girls

200 medley relay


1st, SCHS A


2nd, Forbush A


3rd, SCHS B


4th, NSHS B


200 freestyle


1st, Katelyn Southard (SC)


2nd, Siera Winters (F)


3rd, Maris Bey (F)


4th, Belle Brindle (SC)


5th, Aubrey Hall (NS)


6th, Brittney Nichols (NS)


200 IM


1st, Christine Hawks (SC)


2nd, Hailey Stanley (SC)


3rd, Katlyn Hodges (NS)


50 freestyle


1st, Madison Robertson (SC)


2nd, Jenna Satler (F)


2nd, Kaitlin Kidd (SC)


4th, Hayden (F)


5th, Emma Nichols (NS)


6th, Kailen Hauser (NS)


100 butterfly


1st, Christine Hawks (SC)


2nd, Amelia Walsh (SC)


3rd, Courtney Wiles (NS)


100 freestyle


1st, Kaitlin Kidd (SC)


2nd, Jenna Satler (F)


3rd, McKenzie Reeves (SC)


4th, Koch (F)


5th, Kailen Hauser (NS)


6th, Emma Nichols (NS)


500 freestyle


1st, Siera Winters (F)


2nd, Katelyn Southard (SC)


3rd, Vanhoy (F)


4th, Zoe Eubanks (SC)


5th, Courtney Wiles (NS)


200 free relay


1st, SCHS A


2nd, FHS A


3rd, NSHS A


4th, NSHS B


5th, SCHS B


6th, FHS B


100 backstroke


1st, Madison Robertson (SC)


2nd, McKenzie Reeves (SC)


3rd, Maris Bey (F)


4th, Aubrey Senter (NS)


5th, Aubrey Hall (NS)


6th, Martinez (F)


100 breaststroke


1st, Haley Stanley (SC)


2nd, Hayden (F)


3rd, Katlyn Hodges (NS)


4th, Laura Dobbins (SC)


5th, Wooten (F)


6th, Brittney Nichols (NS)


400 free relay


1st, SCHS A


2nd, NSHS A


3rd, SCHS B


4th, NSHS B


 
 
 
 
Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Yadkinville Gas Prices provided by GasBuddy.com